Maciek

03/01/2025

Czy warto samemu stworzyć zaproszenia ślubne? 
Czyli na czym oszczędzać przy organizacji wesela

Ślub to wyjątkowy dzień, ale organizacja potrafi czasem przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy spojrzymy na rosnące ceny. A co dopiero, gdy chcemy, żeby wszystko było idealne – od wystroju po niezapomnianą zabawę i pamiątkę na lata! W takich chwilach często zastanawiamy się, jak zaoszczędzić, a przy okazji dodać trochę własnego uroku. Jednym z pomysłów jest stworzenie zaproszeń ślubnych własnoręcznie. W tym wpisie podpowiemy Wam w jakich sytuacjach warto postawić na zaproszenia własnoręczne, a kiedy lepiej z nich zrezygnować.

 

 

Zaproszenia i zawiadomienia ślubne - czy zawsze warto postawić na papierowe wersje?

 

Zawiadomienie ślubne i zaproszenie ślubne to dwa pojęcia, które często są ze sobą mylone, choć odnoszą się do różnych sytuacji.

 

  • Zawiadomienie: Służy przede wszystkim do poinformowania o fakcie ślubu. Nie jest to formalne zaproszenie na uroczystość.
  • Zaproszenie: Jest to oficjalne zaproszenie na ślub i zazwyczaj także na wesele. Oznacza, że osoba, która je otrzymała, jest mile widziana na obu uroczystościach.

 

Jeżeli szukacie oszczędności, warto całkowicie zrezygnować z zawiadomienia. Wystarczy jedynie poinformować innych słownie, że szykujecie się do ślubu. Przynajmniej najbliższą rodzinę. A w przypadku, gdy planujecie duże przyjęcie weselne, możecie nagrać prosty film w klimacie trendujących ostatnio TikToków. To na pewno zapadnie przyszłym gościom w pamięci!

 

Źródło: Weddinginspoandaesthetic

 

 

 

A co z tymi papierowymi wersjami?

 

Papierowe zaproszenia ślubne dalej stanowią bardziej formalną wersję poinformowania gości o zbliżającym się weselu. Rzadko zdarza się, by Para Młoda z nich zrezygnowała. 

 

Osobiste wręczenie zaproszenia niewątpliwie podkreśla, że zależy Wam na przyjściu danej osoby. Dlatego uważamy, że nie warto z nich rezygnować. Można jednak szukać oszczędności w tej dziedzinie. Wszystko zależy od Waszych osobistych potrzeb.

 

Jeżeli nie przywiązujesz większej wartości do zaproszenia i uważasz, że i tak trafi za chwilę do śmietnika, postaw na najtańsze wzory na zwykłym grubym papierze dostępne w internecie. Za jedną spersonalizowaną kartkę z kopertą zapłacisz w okolicach 2,50 zł. 

 

Ciężko będzie samodzielnie zrobić to taniej i szybciej, a jeżeli uda się Wam zaoszczędzić to kwota nie przekroczy zapewne 100 złotych, co stanowi jedynie ułamek kosztów organizacji wesela.

 

 

 

Zaproszenia ślubne w formie strony internetowej

 

Możecie również stworzyć prostą stronę internetową tzw. landing page w popularnych kreatorach opartych na systemie drag&drop (bez zdolności programowania w html). Inspiracji do stworzenia strony z zaproszeniem warto poszukać na Pintereście. Jak zresztą większości ślubnych inspiracji! Jest ich tam dosłownie ogrom. Koszt stworzenia strony to przede wszystkim opłata abonamentu, aby strona była publiczna przez określoną ilość miesięcy. Miesięczny koszt zamknie się w granicach 30 - 50 zł.

 

 

Własnoręczne zaproszenia ślubne

 

Nie mając doświadczenia z zakresu rodzajów i gramatury papieru, zdecydowanie odradzamy samodzielne tworzenie wzorów na papierach fakturowanych, które są droższe, ale zdecydowanie ładniejsze. Dlaczego? Papiery te dostępne są głównie w hurtowniach, więc nie obejrzycie takiego papieru na żywo. A uwierzcie nam, zdjęcia ich faktury potrafią mocno odbiegać od rzeczywistości. Nie każdy papier nadaje się do druku laserowego, czy atramentowego, a dodatkowo drukarnie nie przepadają za drukowaniem na papierze powierzonym. Z kolei domowe drukarki mogą nie poradzić sobie z tak grubym papierem.

 

Mając doświadczenie w projektowaniu graficznym z całą pewnością jesteście w stanie stworzyć coś świetnego i unikatowego, jednak będzie to poprzedzone wieloma kosztownymi próbami, a finalnie chcecie na tym zaoszczędzić.

 

Ciekawym pomysłem w kwestii własnoręcznego projektu jest zakup samych zaproszeń (opcjonalnie z kartkami RSVP) i samodzielne przyozdobienie kartek. Możecie kupić proste, minimalistyczne zaproszenia na klasycznym papierze bez faktury za niewielką kwotę i wymyślić dowolne ozdoby. Może to być wosk do pieczęci (laki), wstążki, sznureczki, tasiemki. Możliwości są ogromne.

 

Czeka Was wtedy troszkę zabawy i nauki w składanie takich zaproszeń, ale jest szansa, że stworzycie coś naprawdę ciekawego i niepowtarzalnego za niewielką kwotę.

 

 

 

Zaproszenia ślubne na grubym papierze fakturowanym

 

Papier fakturowany, pomimo że zdecydowanie droższy, stanowi fundament każdego zaproszenia premium i to on sprawia, że zaproszenie pozostaje unikalne. Dlatego jeżeli po przeczytaniu tego artykułu, zdecydujecie, że wolicie zaproszenia na papierze fakturowanym, by tworzyły piękny dodatek do Waszego wesela, zapraszamy do sprawdzenia jakie designy zaproszeń mamy w ofercie.

 

Możemy zająć się przygotowaniem Waszej całej papeterii ślubnej, łącznie z winietkami na stoły, menu dla gości, numerami stołów, czy zawieszkami z podziękowaniami. Dodatkowo produkujemy minimalistyczne upominki dla gości, spójne z różnymi stylami papeterii. 

 

 

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie śmiało na nasz adres mailowy. Służymy pomocą 🙂

 

Idylove
 

Ciekawe wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i zgarniaj ślubne inspiracje

Zostaw nam swojego maila, a będziemy wysyłać Ci inspiracje, checklisty

i przypominać o ważnych terminach!

Name
Data Waszego wesela
Zapisz się
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Uzupełnij wszystkie pola i spróbuj ponownie

Menu weselne

Winietki weselne

Zaproszenia ślubne

Zapoznaj się z naszą ofertą

Sprawdź jaką papeterie mamy w sklepie Idylove